

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Resistance | 17.3 mΩ |
| Current Rating | 3.15 A |
| Power Dissipation | 1.6 W |
| Size | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80 mm x 22.50 mm) |
| Body Style | Cylindrical Leaded |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Bulk |
| Type | Cartridge, Glass |
Stock: 902
Distributors
pcbx
Unit Price$1.32685
Ext.Price$1.32685
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.32685 | $1.32685 |
| 10 | $1.01993 | $10.19930 |
| 25 | $0.92817 | $23.20425 |
| 50 | $0.84467 | $42.23350 |
| 100 | $0.78226 | $78.22600 |
| 300 | $0.71340 | $214.02000 |
| 500 | $0.65060 | $325.30000 |
| 1000 | $0.57623 | $576.23000 |
| 3000 | $0.55485 | $1664.55000 |
