

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 60 mW |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Hyper Red |
| Lens Style | Clear, Colorless |
| Luminous Intensity | 68 mcd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 1965
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06796
Ext.Price$0.06796
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06796 | $0.06796 |
| 10 | $0.03398 | $0.33980 |
| 50 | $0.03049 | $1.52450 |
| 100 | $0.02735 | $2.73500 |
| 500 | $0.02522 | $12.61000 |
| 1000 | $0.02325 | $23.25000 |
| 3000 | $0.02144 | $64.32000 |
| 5000 | $0.01977 | $98.85000 |
| 10000 | $0.01823 | $182.30000 |
