
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.54 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3.4 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Stack Height | 3 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
Stock: 428
Distributors
pcbx
Unit Price$0.47674
Ext.Price$0.47674
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.47674 | $0.47674 |
| 10 | $0.38746 | $3.87460 |
| 25 | $0.35748 | $8.93700 |
| 50 | $0.32982 | $16.49100 |
| 100 | $0.30429 | $30.42900 |
| 300 | $0.28473 | $85.41900 |
| 500 | $0.26642 | $133.21000 |
| 1000 | $0.24929 | $249.29000 |
