
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.08 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3.4 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Stack Height | 3 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
Stock: 175
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53971
Ext.Price$0.53971
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53971 | $0.53971 |
| 10 | $0.43536 | $4.35360 |
| 25 | $0.39873 | $9.96825 |
| 50 | $0.36518 | $18.25900 |
| 100 | $0.33446 | $33.44600 |
| 300 | $0.31505 | $94.51500 |
| 500 | $0.29677 | $148.38500 |
| 1000 | $0.27955 | $279.55000 |
| 3000 | $0.26333 | $789.99000 |
