
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 38.1 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 5.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Nickel |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 60 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 60 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 60 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
Stock: 671
Distributors
pcbx
Unit Price$2.85974
Ext.Price$2.85974
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.85974 | $2.85974 |
| 10 | $2.36559 | $23.65590 |
| 25 | $2.25679 | $56.41975 |
| 50 | $2.15299 | $107.64950 |
| 100 | $2.05397 | $205.39700 |
| 300 | $1.95950 | $587.85000 |
| 500 | $1.86938 | $934.69000 |
| 1000 | $1.78338 | $1783.38000 |
