| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2.75 V to 3.95 V |
| Max Power Dissipation | 95 mW |
| Color | Green |
| Illumination Color | Brilliant Green |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 520 nm to 535 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
Stock: 7966
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13152
Ext.Price$0.13152
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13152 | $0.13152 |
| 10 | $0.06576 | $0.65760 |
| 50 | $0.05863 | $2.93150 |
| 100 | $0.05228 | $5.22800 |
| 500 | $0.04698 | $23.49000 |
| 1000 | $0.04221 | $42.21000 |
| 3000 | $0.03793 | $113.79000 |
| 5000 | $0.03156 | $157.80000 |
