
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.7 mm |
| Width | 1.1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 600 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 600 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Yellow |
| Illumination Color | Brilliant Yellow |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Luminous Intensity | 57 mcd |
| Power Dissipation | 60 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 589 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 346
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10022
Ext.Price$0.10022
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10022 | $0.10022 |
| 10 | $0.05011 | $0.50110 |
| 50 | $0.04508 | $2.25400 |
| 100 | $0.04055 | $4.05500 |
| 500 | $0.03745 | $18.72500 |
| 1000 | $0.03459 | $34.59000 |
| 3000 | $0.03195 | $95.85000 |
| 5000 | $0.02744 | $137.20000 |
