| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tray |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Connector Type | Pin |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Fastening Type | Latch |
| Contact Mating Length | 6.096 mm |
| Mating Post Length | 6.5 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination Post Length | 4.2 mm |
| RoHS | Compliant |
Stock: 84
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51296
Ext.Price$0.51296
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51296 | $0.51296 |
| 10 | $0.43549 | $4.35490 |
| 25 | $0.41251 | $10.31275 |
| 50 | $0.39075 | $19.53750 |
| 100 | $0.37013 | $37.01300 |
| 300 | $0.35060 | $105.18000 |
| 500 | $0.33210 | $166.05000 |
| 1000 | $0.31458 | $314.58000 |
| 3000 | $0.29798 | $893.94000 |
| 5000 | $0.28226 | $1411.30000 |
| 10000 | $0.26737 | $2673.70000 |
