
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 25 mm |
| Width | 6.4 mm |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 8.8 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Lead, Tin |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Gender | Male |
| Number of Poles | 9 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Shape | Straight |
Stock: 973
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17923
Ext.Price$0.17923
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17923 | $0.17923 |
| 10 | $0.15974 | $1.59740 |
| 50 | $0.14237 | $7.11850 |
| 100 | $0.12392 | $12.39200 |
| 500 | $0.10786 | $53.93000 |
| 1000 | $0.10323 | $103.23000 |
| 3000 | $0.09880 | $296.40000 |
| 5000 | $0.09457 | $472.85000 |
