(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin, Tin Lead |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Mounting Style | Through Hole, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -25.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| voltage rating ac | 250 V |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 927
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20006
Ext.Price$0.20006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20006 | $0.20006 |
| 10 | $0.17099 | $1.70990 |
| 50 | $0.15724 | $7.86200 |
| 100 | $0.14459 | $14.45900 |
| 500 | $0.13296 | $66.48000 |
| 1000 | $0.12226 | $122.26000 |
| 3000 | $0.11595 | $347.85000 |
| 5000 | $0.10997 | $549.85000 |
| 10000 | $0.10430 | $1043.00000 |
