
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Press-Fit |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 12 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Detent |
| Housing Color | White |
| Contact Mating Length | 3.302 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 142
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20678
Ext.Price$0.20678
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20678 | $0.20678 |
| 10 | $0.18202 | $1.82020 |
| 50 | $0.16022 | $8.01100 |
| 100 | $0.13673 | $13.67300 |
| 500 | $0.11669 | $58.34500 |
| 1000 | $0.11079 | $110.79000 |
| 3000 | $0.10518 | $315.54000 |
| 5000 | $0.09986 | $499.30000 |
