(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin, Tin Lead |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 2 |
| Mounting Style | Through Hole, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -25.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| voltage rating ac | 250 V |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 193459
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06796
Ext.Price$0.06796
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06796 | $0.06796 |
| 10 | $0.03398 | $0.33980 |
| 50 | $0.03072 | $1.53600 |
| 100 | $0.02777 | $2.77700 |
| 500 | $0.02511 | $12.55500 |
| 1000 | $0.02270 | $22.70000 |
| 3000 | $0.02143 | $64.29000 |
| 5000 | $0.02023 | $101.15000 |
| 10000 | $0.01911 | $191.10000 |
