(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin, Tin Lead |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Mounting Style | Through Hole |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 3.80 mm |
| size length | 10.0 mm |
| size height | 6.00 mm |
| Housing Color | White |
| pin pitch | 2.50 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 1912
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06882
Ext.Price$0.06882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06882 | $0.06882 |
| 10 | $0.05634 | $0.56340 |
| 50 | $0.05212 | $2.60600 |
| 100 | $0.04822 | $4.82200 |
| 500 | $0.04430 | $22.15000 |
| 1000 | $0.04069 | $40.69000 |
| 3000 | $0.03634 | $109.02000 |
| 5000 | $0.03538 | $176.90000 |
| 10000 | $0.03445 | $344.50000 |
