(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 3.7 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Tin |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Style | Board to Cable/Wire |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Housing Color | Natural |
| Contact Shape | Circular |
Stock: 3139
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34877
Ext.Price$0.34877
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34877 | $0.34877 |
| 10 | $0.30928 | $3.09280 |
| 50 | $0.27427 | $13.71350 |
| 100 | $0.24870 | $24.87000 |
| 500 | $0.22551 | $112.75500 |
| 1000 | $0.20448 | $204.48000 |
| 3000 | $0.19060 | $571.80000 |
| 5000 | $0.17767 | $888.35000 |
