(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin, Tin Lead |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| Mounting Style | Through Hole, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -25.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| voltage rating ac | 250 V |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 2321
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15645
Ext.Price$0.15645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15645 | $0.15645 |
| 10 | $0.13251 | $1.32510 |
| 50 | $0.12244 | $6.12200 |
| 100 | $0.11314 | $11.31400 |
| 500 | $0.10454 | $52.27000 |
| 1000 | $0.09660 | $96.60000 |
| 3000 | $0.09146 | $274.38000 |
| 5000 | $0.08660 | $433.00000 |
| 10000 | $0.08199 | $819.90000 |
