
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 1.52 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 560 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 40 |
| DC Resistance (DCR) | 1.5 Ω |
| Inductance | 390 nH |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 290 mA |
Stock: 1903
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08332
Ext.Price$0.08332
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08332 | $0.08332 |
| 10 | $0.04166 | $0.41660 |
| 50 | $0.03750 | $1.87500 |
| 100 | $0.03376 | $3.37600 |
| 500 | $0.03120 | $15.60000 |
| 1000 | $0.02884 | $28.84000 |
| 3000 | $0.02666 | $79.98000 |
| 5000 | $0.02293 | $114.65000 |
