| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 626 nm to 636 nm |
Stock: 9146
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03842
Ext.Price$0.03842
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03842 | $0.03842 |
| 10 | $0.01921 | $0.19210 |
| 50 | $0.01478 | $0.73900 |
| 100 | $0.01295 | $1.29500 |
| 500 | $0.01135 | $5.67500 |
| 1000 | $0.01043 | $10.43000 |
| 3000 | $0.00958 | $28.74000 |
| 5000 | $0.00880 | $44.00000 |
| 10000 | $0.00809 | $80.90000 |
| 30000 | $0.00743 | $222.90000 |
