| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 90 mA |
| Forward Voltage | 2.8 V to 3.4 V |
| Illumination Color | Blue |
| Lens Style | Clear, Round |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 464 nm to 474 nm |
Stock: 1174
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05204
Ext.Price$0.05204
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05204 | $0.05204 |
| 10 | $0.02602 | $0.26020 |
| 50 | $0.02335 | $1.16750 |
| 100 | $0.02095 | $2.09500 |
| 500 | $0.01848 | $9.24000 |
| 1000 | $0.01630 | $16.30000 |
| 3000 | $0.01553 | $46.59000 |
| 5000 | $0.01480 | $74.00000 |
| 10000 | $0.01401 | $140.10000 |
