| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 90 mA |
| Forward Voltage | 2.8 V to 3.4 V |
| Illumination Color | Green |
| Lens Style | Clear, Round |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 515 nm to 525 nm |
Stock: 14288
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03764
Ext.Price$0.03764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03764 | $0.03764 |
| 10 | $0.01882 | $0.18820 |
| 50 | $0.01777 | $0.88850 |
| 100 | $0.01678 | $1.67800 |
| 500 | $0.01578 | $7.89000 |
| 1000 | $0.01484 | $14.84000 |
| 3000 | $0.01462 | $43.86000 |
| 5000 | $0.01441 | $72.05000 |
| 10000 | $0.01401 | $140.10000 |
