

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.6 V to 3.4 V |
| Illumination Color | Blue |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 469 nm |
Stock: 2657
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02796
Ext.Price$0.02796
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02796 | $0.02796 |
| 10 | $0.01398 | $0.13980 |
| 50 | $0.01075 | $0.53750 |
| 100 | $0.00963 | $0.96300 |
| 500 | $0.00863 | $4.31500 |
| 1000 | $0.00790 | $7.90000 |
| 3000 | $0.00723 | $21.69000 |
| 5000 | $0.00662 | $33.10000 |
| 10000 | $0.00606 | $60.60000 |
| 30000 | $0.00554 | $166.20000 |
