
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Resistance | 300 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 4 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current Rating | 310 mA |
| DC Resistance (DCR) | 300 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 22 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 310 mA |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 310 mA |
| Series Resistance | 300 mΩ |
| DC Current | 310 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
Stock: 402
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15072
Ext.Price$0.15072
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15072 | $0.15072 |
| 10 | $0.07536 | $0.75360 |
| 50 | $0.06946 | $3.47300 |
| 100 | $0.06402 | $6.40200 |
| 500 | $0.05855 | $29.27500 |
| 1000 | $0.05354 | $53.54000 |
| 3000 | $0.05127 | $153.81000 |
| 5000 | $0.04910 | $245.50000 |
| 10000 | $0.04733 | $473.30000 |
