
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 520 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 600 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 3.5 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current | 260 mA |
| Current Rating | 280 mA |
| DC Resistance (DCR) | 520 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 27 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 280 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 280 mA |
| Series Resistance | 520 mΩ |
| DC Current | 280 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 1496
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06874
Ext.Price$0.06874
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06874 | $0.06874 |
| 10 | $0.03437 | $0.34370 |
| 50 | $0.03151 | $1.57550 |
| 100 | $0.02889 | $2.88900 |
| 500 | $0.02649 | $13.24500 |
| 1000 | $0.02429 | $24.29000 |
| 3000 | $0.02227 | $66.81000 |
| 5000 | $0.02042 | $102.10000 |
| 10000 | $0.01872 | $187.20000 |
