
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 15 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 20 |
| Current | 260 mA |
| Current Rating | 850 mA |
| DC Resistance (DCR) | 50 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 2.4 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 850 mA |
| Max DC Current | 850 mA |
| Series Resistance | 50 mΩ |
| DC Current | 850 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 10827
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06528
Ext.Price$0.06528
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06528 | $0.06528 |
| 10 | $0.03264 | $0.32640 |
| 50 | $0.02999 | $1.49950 |
| 100 | $0.02755 | $2.75500 |
| 500 | $0.02531 | $12.65500 |
| 1000 | $0.02325 | $23.25000 |
| 3000 | $0.02136 | $64.08000 |
| 5000 | $0.01962 | $98.10000 |
| 10000 | $0.01803 | $180.30000 |
