
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 600 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Self Resonant Frequency | 400 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 370 mA |
| DC Resistance (DCR) | 620 mΩ |
| Test Frequency | 10 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 420 nH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 370 mA |
| Series Resistance | 620 mΩ |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
Stock: 1597
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27529
Ext.Price$0.27529
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27529 | $0.27529 |
| 10 | $0.22570 | $2.25700 |
| 25 | $0.21203 | $5.30075 |
| 50 | $0.19833 | $9.91650 |
| 100 | $0.18552 | $18.55200 |
| 300 | $0.17399 | $52.19700 |
| 500 | $0.16317 | $81.58500 |
| 1000 | $0.15303 | $153.03000 |
| 3000 | $0.14825 | $444.75000 |
| 5000 | $0.14363 | $718.15000 |
| 10000 | $0.12567 | $1256.70000 |
