
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 800 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 30 |
| Current Rating | 80 mA |
| DC Resistance (DCR) | 6.2 Ω |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 390 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| Max DC Current | 80 mA |
| DC Current | 80 mA |
Stock: 9775
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.05822 | $0.58220 |
| 50 | $0.05194 | $2.59700 |
| 100 | $0.04634 | $4.63400 |
| 500 | $0.04208 | $21.04000 |
| 1000 | $0.03822 | $38.22000 |
| 3000 | $0.03491 | $104.73000 |
| 5000 | $0.03189 | $159.45000 |
