

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 900 µm |
| Depth | 1.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Self Resonant Frequency | 450 MHz |
| Q Factor | 35 |
| Current Rating | 115 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.86 Ω |
| Test Frequency | 10 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 1 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 115 mA |
| Max DC Current | 115 mA |
| Series Resistance | 2.86 Ω |
| DC Current | 115 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Wirewound |
Stock: 3618
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16406
Ext.Price$0.16406
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16406 | $0.16406 |
| 10 | $0.14587 | $1.45870 |
| 50 | $0.12970 | $6.48500 |
| 100 | $0.11250 | $11.25000 |
| 500 | $0.09758 | $48.79000 |
| 1000 | $0.09385 | $93.85000 |
| 3000 | $0.09026 | $270.78000 |
| 5000 | $0.08526 | $426.30000 |
