
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 900 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 580 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 35 |
| Current Rating | 150 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.43 Ω |
| Test Frequency | 10 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 560 nH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 150 mA |
| Max DC Current | 150 mA |
| Series Resistance | 1.43 Ω |
| DC Current | 150 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 3281
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21287
Ext.Price$0.21287
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21287 | $0.21287 |
| 10 | $0.17270 | $1.72700 |
| 50 | $0.15702 | $7.85100 |
| 100 | $0.14277 | $14.27700 |
| 500 | $0.12597 | $62.98500 |
| 1000 | $0.11114 | $111.14000 |
| 3000 | $0.11114 | $333.42000 |
| 5000 | $0.10174 | $508.70000 |
