

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 50 V |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 50 V |
| Max Breakdown Voltage | 50 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 10 V |
| hFE Min | 40 |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 500 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 439
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11866
Ext.Price$0.11866
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11866 | $0.11866 |
| 10 | $0.05933 | $0.59330 |
| 50 | $0.05364 | $2.68200 |
| 100 | $0.04850 | $4.85000 |
| 500 | $0.04507 | $22.53500 |
| 1000 | $0.04188 | $41.88000 |
| 3000 | $0.03891 | $116.73000 |
| 5000 | $0.03371 | $168.55000 |
