

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 3.3 nF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 7.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 63 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 6.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Height - Seated (Max) | 6.5 mm |
Stock: 148
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29431
Ext.Price$0.29431
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29431 | $0.29431 |
| 10 | $0.17961 | $1.79610 |
| 50 | $0.13415 | $6.70750 |
| 100 | $0.12014 | $12.01400 |
| 500 | $0.09656 | $48.28000 |
| 1000 | $0.08912 | $89.12000 |
| 3000 | $0.08225 | $246.75000 |
| 5000 | $0.07591 | $379.55000 |
