
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 350 pF |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 430 mV |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Average Rectified Current | 3 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40 V |
| Max Reverse Leakage Current | 200 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Natural Thermal Resistance | 12 °C/W |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 200 µA |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$0.47050
Ext.Price$0.47050
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.47050 | $0.47050 |
| 10 | $0.44662 | $4.46620 |
| 25 | $0.42395 | $10.59875 |
| 50 | $0.40243 | $20.12150 |
| 100 | $0.38054 | $38.05400 |
| 300 | $0.35985 | $107.95500 |
| 500 | $0.34028 | $170.14000 |
| 1000 | $0.33369 | $333.69000 |
| 3000 | $0.32722 | $981.66000 |
| 5000 | $0.31732 | $1586.60000 |
