

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 5.62 Ω |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Features | Moisture Resistant |
| Output Current | 1.4 A |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 6055
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06882
Ext.Price$0.06882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06882 | $0.06882 |
| 10 | $0.00693 | $0.06930 |
| 50 | $0.00658 | $0.32900 |
| 100 | $0.00624 | $0.62400 |
| 500 | $0.00526 | $2.63000 |
| 1000 | $0.00444 | $4.44000 |
| 3000 | $0.00375 | $11.25000 |
| 5000 | $0.00316 | $15.80000 |
| 10000 | $0.00248 | $24.80000 |
