

| Parameter | Value |
|---|---|
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reverse Current | 5 µA |
| Capacitance | 28 pF |
| Reverse Voltage | 400 V |
| Recovery Time | 150 ns |
| Type | Rectifiers |
Stock: 3152
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05318
Ext.Price$0.05318
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05318 | $0.05318 |
| 10 | $0.02659 | $0.26590 |
| 50 | $0.02419 | $1.20950 |
| 100 | $0.02201 | $2.20100 |
| 500 | $0.02003 | $10.01500 |
| 1000 | $0.01823 | $18.23000 |
| 3000 | $0.01659 | $49.77000 |
| 5000 | $0.01509 | $75.45000 |
| 10000 | $0.01343 | $134.30000 |
