
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 400 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 3105
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23501
Ext.Price$0.23501
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23501 | $0.23501 |
| 10 | $0.20991 | $2.09910 |
| 50 | $0.18749 | $9.37450 |
| 100 | $0.16390 | $16.39000 |
| 500 | $0.14327 | $71.63500 |
| 1000 | $0.12844 | $128.44000 |
| 3000 | $0.11515 | $345.45000 |
| 5000 | $0.10829 | $541.45000 |
