
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Lead Free | Lead Free |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dropout Voltage | 220 mV |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Current Limit | 360 mA |
| Nominal Output Voltage | 3 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Line Regulation | 0.3 % |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 130 µA |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 4165
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13382
Ext.Price$0.13382
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13382 | $0.13382 |
| 10 | $0.12016 | $1.20160 |
| 50 | $0.10790 | $5.39500 |
| 100 | $0.09646 | $9.64600 |
| 500 | $0.08623 | $43.11500 |
| 1000 | $0.07707 | $77.07000 |
| 3000 | $0.06889 | $206.67000 |
| 5000 | $0.06488 | $324.40000 |
