(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Mounting Style | Horizontal, Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 7.60 mm |
| size length | 15.9 mm |
| size height | 5.50 mm |
| voltage rating ac | 100 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
Stock: 5411
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36326
Ext.Price$0.36326
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36326 | $0.36326 |
| 10 | $0.33892 | $3.38920 |
| 25 | $0.31621 | $7.90525 |
| 50 | $0.29501 | $14.75050 |
| 100 | $0.27635 | $27.63500 |
| 300 | $0.25887 | $77.66100 |
| 500 | $0.24250 | $121.25000 |
| 1000 | $0.22717 | $227.17000 |
| 3000 | $0.21472 | $644.16000 |
| 5000 | $0.20296 | $1014.80000 |
