
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 6.00 mm |
| size length | 15.0 mm |
| size height | 3.70 mm |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 1.50 mm |
Stock: 2968
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46464
Ext.Price$0.46464
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46464 | $0.46464 |
| 10 | $0.36931 | $3.69310 |
| 25 | $0.33793 | $8.44825 |
| 50 | $0.30922 | $15.46100 |
| 100 | $0.28295 | $28.29500 |
| 300 | $0.27121 | $81.36300 |
| 500 | $0.25996 | $129.98000 |
| 1000 | $0.24619 | $246.19000 |
