
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.9 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 9 |
| Height | 9.4 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 9 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Detent |
| Housing Color | Natural |
| Contact Mating Length | 3.302 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 71
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13229
Ext.Price$0.13229
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13229 | $0.13229 |
| 10 | $0.11825 | $1.18250 |
| 50 | $0.10570 | $5.28500 |
| 100 | $0.09385 | $9.38500 |
| 500 | $0.08332 | $41.66000 |
| 1000 | $0.07937 | $79.37000 |
| 3000 | $0.07561 | $226.83000 |
| 5000 | $0.07203 | $360.15000 |
