| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.9 V to 2.4 V, 2.7 V to 3.2 V |
| Illumination Color | Red Emerald Green |
| Lens Style | Colorless, Diffused, Dome |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 620 nm to 625 nm, 515 nm to 520 nm |
Stock: 198
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05740
Ext.Price$0.05740
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05740 | $0.05740 |
| 10 | $0.02870 | $0.28700 |
| 50 | $0.02566 | $1.28300 |
| 100 | $0.02294 | $2.29400 |
| 500 | $0.02051 | $10.25500 |
| 1000 | $0.01833 | $18.33000 |
| 3000 | $0.01692 | $50.76000 |
| 5000 | $0.01562 | $78.10000 |
| 10000 | $0.01441 | $144.10000 |
