
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 50.038 mm |
| Width | 10.5 mm |
| Termination | Cable |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 60 V |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Orientation | Straight |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Poles | 20 |
| Number of Cores | 20 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyethylene |
| Contact Location | Opposite Side |
| Wire/Cable Type | Flat Flex |
| Cable Length | 50 mm |
| Number of Conductors | 20 |
| Number of Strands | 1 |
| Jacket Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
Stock: 1494
Distributors
pcbx
Unit Price$1.84604
Ext.Price$1.84604
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.84604 | $1.84604 |
| 10 | $1.81329 | $18.13290 |
| 25 | $1.73853 | $43.46325 |
| 50 | $1.66685 | $83.34250 |
| 100 | $1.54860 | $154.86000 |
