| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 14.5 mm |
| Width | 15.87 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 30 V |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Features | Shielded |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Current Rating | 250 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Horizontal |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Color | Blue |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 9 |
| USB Standard | USB 3.0 |
| Connector Type | Receptacle, Socket, USB |
| Number of Ports | 1 |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Shielding | Shielded |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Type | USB-A (USB TYPE-A) |
Stock: 1090
Distributors
pcbx
Unit Price$1.95877
Ext.Price$1.95877
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.95877 | $1.95877 |
| 10 | $1.72877 | $17.28770 |
| 25 | $1.67798 | $41.94950 |
| 50 | $1.62868 | $81.43400 |
| 100 | $1.46288 | $146.28800 |
| 300 | $1.19720 | $359.16000 |
