

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 4.8 mm |
| Length | 10.3886 mm |
| Width | 10.3886 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 4.8 mm |
| Current Rating | 2.7 A |
| DC Resistance (DCR) | 44 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 10 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 2.7 A |
| Series Resistance | 44 mΩ |
| Saturation Current | 3.6 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Wirewound |
Stock: 148
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56340
Ext.Price$0.56340
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56340 | $0.56340 |
| 10 | $0.46080 | $4.60800 |
| 25 | $0.43196 | $10.79900 |
| 50 | $0.40493 | $20.24650 |
| 100 | $0.37959 | $37.95900 |
| 300 | $0.35803 | $107.40900 |
| 500 | $0.33770 | $168.85000 |
| 1000 | $0.30264 | $302.64000 |
| 3000 | $0.28954 | $868.62000 |
| 5000 | $0.27700 | $1385.00000 |
