| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Length | 30 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Depth | 15 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 4.2 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 4.2 mm |
| Number of Terminals | 10 |
| Current Rating | 7 A |
| Number of Circuits | 10 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 4.191 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Number of Ports | 1 |
| Fastening Type | Latch |
| Housing Color | White |
| Plating | Tin |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | PR |
| Packaging | Tray |
| Termination Post Length | 3.5 mm |
Stock: 70
Distributors
pcbx
Unit Price$3.72916
Ext.Price$3.72916
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.72916 | $3.72916 |
| 10 | $3.17043 | $31.70430 |
| 25 | $2.97204 | $74.30100 |
| 50 | $2.83002 | $141.50100 |
| 100 | $2.69481 | $269.48100 |
| 300 | $2.49526 | $748.57800 |
| 500 | $2.31049 | $1155.24500 |
| 1000 | $2.13941 | $2139.41000 |
