
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 9.7 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 3.68 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 2.1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 9 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Gender | Female |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 1 |
| Connector Type | Connector, PCB, Signal, Socket |
| Wire/Cable Gauge | 30 AWG |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 30 AWG |
| Plating | Tin |
| Contact Gender | Female |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | US |
Stock: 5502
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08139
Ext.Price$0.08139
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08139 | $0.08139 |
| 10 | $0.06951 | $0.69510 |
| 50 | $0.06427 | $3.21350 |
| 100 | $0.05942 | $5.94200 |
| 500 | $0.05353 | $26.76500 |
| 1000 | $0.04822 | $48.22000 |
| 3000 | $0.04626 | $138.78000 |
| 5000 | $0.04438 | $221.90000 |
| 10000 | $0.04257 | $425.70000 |
