
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 8.08 mm |
| Width | 7.87 mm |
| Termination | PC Pin |
| Diameter | 6.35 mm |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Height | 10.67 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 8.38 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 250 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Type | Traditional |
| Current Rating | 30 A |
| Number of Circuits | 1 |
| Orientation | Horizontal |
| Body Material | Copper |
| Fuse Current | 30 A |
| Size | 6.35 mm |
| For Use With | 1/4" Dia Fuses |
Stock: 1163
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50141
Ext.Price$0.50141
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50141 | $0.50141 |
| 10 | $0.39043 | $3.90430 |
| 25 | $0.35241 | $8.81025 |
| 50 | $0.31809 | $15.90450 |
| 100 | $0.28712 | $28.71200 |
| 300 | $0.27295 | $81.88500 |
| 500 | $0.25948 | $129.74000 |
| 1000 | $0.24415 | $244.15000 |
