| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 7.11 mm |
| Width | 7.62 mm |
| Termination | PC Pin |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Height | 5.33 mm |
| Material | Copper, Silver |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 250 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Beryllium Copper |
| Type | Cartridge |
| Current Rating | 30 A |
| Number of Circuits | 1 |
| Orientation | Horizontal |
| Body Material | Copper |
| Fuse Current | 15 A |
| Size | 0.25" Dia (6.35 mm) |
| For Use With | 1/4" Dia Fuses |
Stock: 1229
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35650
Ext.Price$0.35650
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35650 | $0.35650 |
| 10 | $0.27443 | $2.74430 |
| 25 | $0.24888 | $6.22200 |
| 50 | $0.22570 | $11.28500 |
| 100 | $0.20946 | $20.94600 |
| 300 | $0.19438 | $58.31400 |
| 500 | $0.18039 | $90.19500 |
| 1000 | $0.15645 | $156.45000 |
