

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 9.73 mm |
| Width | 5.03 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 153 mΩ |
| Height | 3.81 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 5.03 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Type | Fast Blow |
| Current Rating | 1 A |
| Working Voltage | 125 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | PSE, UL |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Power Dissipation | 125 W |
| Body Material | Ceramic, Thermoplastic |
| Terminal Material | Copper |
| Fuse Current | 1 A |
Stock: 1200
Distributors
pcbx
Unit Price$1.22323
Ext.Price$1.22323
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.22323 | $1.22323 |
| 10 | $1.00858 | $10.08580 |
| 25 | $0.92060 | $23.01500 |
| 50 | $0.84029 | $42.01450 |
| 100 | $0.76698 | $76.69800 |
| 300 | $0.71153 | $213.45900 |
| 500 | $0.66009 | $330.04500 |
| 1000 | $0.63254 | $632.54000 |
