

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 9.73 mm |
| Width | 5.03 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 18.6 mΩ |
| Height | 3.81 mm |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 5.03 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Current Rating | 4 A |
| Working Voltage | 125 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | PSE, UL |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | White |
| Power Dissipation | 125 W |
| Body Material | Thermoplastic |
| Terminal Material | Copper |
| Fuse Current | 4 A |
| Size | 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73 mm x 5.03 mm x 3.81 mm) |
| Packaging | Reel |
| Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$1.41197
Ext.Price$1.41197
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.41197 | $1.41197 |
| 10 | $1.15594 | $11.55940 |
| 25 | $1.04943 | $26.23575 |
| 50 | $0.95274 | $47.63700 |
| 100 | $0.86495 | $86.49500 |
| 300 | $0.82900 | $248.70000 |
| 500 | $0.79453 | $397.26500 |
| 1000 | $0.76232 | $762.32000 |
