

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 9.73 mm |
| Width | 5.03 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Resistance | 21.5 mΩ |
| Height | 3.81 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 5.03 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Fast Blow |
| Current Rating | 3.15 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | PSE, UL |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Power Dissipation | 125 W |
| Fuse Current | 315 mA |
Stock: 837
Distributors
pcbx
Unit Price$1.87144
Ext.Price$1.87144
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.87144 | $1.87144 |
| 10 | $1.43970 | $14.39700 |
| 25 | $1.34237 | $33.55925 |
| 50 | $1.25162 | $62.58100 |
| 100 | $1.17621 | $117.62100 |
| 300 | $1.10535 | $331.60500 |
| 500 | $1.03874 | $519.37000 |
| 1000 | $0.84467 | $844.67000 |
