

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 16 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 25 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 450 mA @ 120 Hz |
Stock: 5988
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11328
Ext.Price$0.11328
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11328 | $0.11328 |
| 10 | $0.05664 | $0.56640 |
| 50 | $0.05125 | $2.56250 |
| 100 | $0.04637 | $4.63700 |
| 500 | $0.04007 | $20.03500 |
| 1000 | $0.03463 | $34.63000 |
| 3000 | $0.03311 | $99.33000 |
| 5000 | $0.03165 | $158.25000 |
| 10000 | $0.02999 | $299.90000 |
