

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 151.5 mΩ |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating | 1 A |
| Approvals | CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Housing Material | Ceramic |
| Fuse Current | 1 A |
| Size | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20 mm x 20.00 mm) |
| Body Style | Cylindrical |
Stock: 337
Distributors
pcbx
Unit Price$1.70217
Ext.Price$1.70217
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.70217 | $1.70217 |
| 10 | $1.30206 | $13.02060 |
| 25 | $1.18713 | $29.67825 |
| 50 | $1.08234 | $54.11700 |
| 100 | $0.99514 | $99.51400 |
| 300 | $0.91358 | $274.07400 |
| 500 | $0.83869 | $419.34500 |
| 1000 | $0.75747 | $757.47000 |
| 3000 | $0.72583 | $2177.49000 |
